Výpečky, bramborovej knedlík a červený zelí. Klasickej vývar s rýží už jsme snědla, pardon, měla jsem hlad! |
Jídelnu vršovické Kohinorky, továrny na patentky a další drobnou kovovou galanterii s tradicí od počátku dvacátýho století se znakem dívčí hlavičky s patentkou místo očička, jsem měla v hledáčku už docela dlouho. Stará továrna, která stále funguje i bez zahraničního kapitálu, oprýskaná atmosféra dělnických Vršovic, kombinace zašlýho loga snad ještě z monarchie a komunistických přestaveb pro optimalizaci výroby, to všechno mě vždycky dokázalo rozechvět i jen při cestě tramvají kolem. Umírala jsem zvědavostí jak to je s jejich jídelnou.
Při namátkových rešerších jsem narazila na ještě úžasnější a bizarnější skutečnost- a to, že se v patře závodní jídelny nachází Galerie KIN Jídelna, která nad odkládacím okýnkem, které velkému jídelnímu sálu dominuje, pravidelně se současnými umělci instaluje site-specific umělecký díla odkazující jak k tématu a prostoru komunitní jídelny, tak k faktu, že zde do r. 2010 visel obraz "Pohled na tovární budovy", který byl ukraden. Byla to instantní láska k obsahu i formě.
Jana Vojnárová- Schovaný rám. Od 4.3. bude nahrazen novou dvouměsíční instalací. |
Paní kuchařka, jediná bytost fortelnýho vzezření, prostě klasickýho rakousko-uherskýho typu kuchařky v lepších rodinách, přeživšího staletí až dodnes, byla jediná fyzická i duchovní prezence ve světě "za okýnkem". Vládkyně světa za překližkou a jediná vyšší moc rozhodující o mém dnešním obědě. Bůh mě vyslyšel. Jako novozákonní Bůh laskavý a odpuštějící přimhouřila oko nad tím, že jsem si předem neobjednala (na to "jak" jsem se samozřejmě zapomněla zeptat) a oznámila mi, že budu mít výpečky s bramborovým a červeným zelím (pro objednavší si strávníky byly ještě další 3 jídla). Aleluja. Kývla jsem.
Za 66 korun jsem na otlučenej hnědej zkosenej plastovej tác dostala oběd včetně polívky (slabší slanější vývar s rýží, velice senior friendly) a hliníkový příbor. Pak už jsem jako ve snách a se slavnostním pocitem, jaký mívám tak maximálně v obrovských katedrálách, vešla do samotnýho prostoru jídelny.
Tahle jídelna, to je opravdová katedrála. Monumentální, prostorná, s dominující obrovskou palmou a zalitá spoustou světla z velikých oken. Z jedné strany můžete vidět zvrchu areál továrny jako na dlani, druhá strana skýtá Vršovice lehce do vrchu (Čechovo náměstí s dominantou kostela svatýho Václava). Jídelní ateliér.
Tlumený hovory dědečků a babiček nebo zdvořilí spolustolovníci z továrny. Když jsem dojedla, chvilku jsem se jídelnou jak přiopilá motala a každý kout jsem pozorovala jako umělecký díla v Louvru. Fotku svalovce. Fotku slečny. Zaprášený umělý kytky na římsách. Každej výklenek.
Ani trochu se mi nechtělo odejít. Ty stěny, častokrát flekatý a zašlý mě naprosto fascinovaly. Stejně jako várnice na čaj a hrníčky na tácku, jako na škole v přírodě (dneska by se řeklo, že v ceně oběda máte bezednej kelímek). Tuhle jídelnu můžu doporučit každýmu kdo jako já u oběda spíš rád medituje a je sám. Kdo má rád překvapení a českou menzovní klasiku na vysoký úrovni (maso křehký, knedlíky špičkový). Jen prosím, asi jako v kostele, respektujte určitou posvátnost tohoto místa, nehlučte a nebuďte protivní. Tohle místo si to zaslouží.
Safra porte, ten hliněný příbor mě rozsekal, málem jsem se zakuckal.
OdpovědětVymazatDoporučil bych zajet na konzultaci do Humpolce.
tohle se mi fakt libi. jak v tom pozorujes to krasny, ty detaily. dik
OdpovědětVymazat